آل_استار قدیمی ترین نمونه طراحی کفش بسکتبال توسط چاک تیلور. . .

"آل_استار" قدیمی ترین نمونه کفش بسکتبال

0 57

آل_استار

آیا می دانید : قدیمی ترین و معروف ترین کفش بسکتبال، کدام برند می باشد ؟

بلافاصله سراغ مارک های آدیداس و نایک و… نروید. این کتانی به اندازه نایک گران است.

برند کانورس (Converse All Star Chuck Taylor)

آل_استار Converse All Star Chuck Taylor نام این کتانی است. کانورس نام شرکت تولید کننده این کفش است. همواره این برند کیفیت را بر کمیت مقدم می داند.

با توجه به محبوبیت بسکتبال، شرکت کانورس به این نتیجه رسید که کفشی تولید کند که بازیکنان هنگام بازی به پا کنند. بعد از تحقیق بسیار درمورد شکل کفش، اولین نمونه کفش بسکتبال، ” آل_استار” ( All_Star ) در سال ۱۹۱۷  میلادی توسط چاک تیلور ( chuck Taylor ) طراحی شد .

چاک تیلور، طراح "آل_استار"
                             چاک تیلور، طراح “آل_استار”

چارلز هولیس چاک تیلور

چارلز هولیس چاک تیلور، (تولد : ژون ۲۴_۱۸۹۱، آزالیا ، ایندیانا…. مرگ : ژون ۲۳_۱۹۶۹، بندر شارلوت فلوریدا)

چاک تیلور، یک بازیکن بسکتبال، طراح و فروشنده کفش بود. درسال ۱۹۲۳ میلادی، تیلور یک ورزشکار مشتاق بود که در شرکت کانورس استخدام شد. وی موفق شد که طرح انعطاف پذیری ساق کفش برای حفاظت بیشتر از مچ پا را تصویب نماید.

چاک تیلور یک نماینده استثنایی برای کانورس جی دین بود که به مدت ۳۰ سال قبل از تبدیل شدن به مدیر ورزشی در دانشگاه ایالتی لوئیزیانا به عنوان مدیر اجرایی برای کانورس مشغول به کار بوده است. تیلور از کانورس دستمزد دریافت می کرد اما برای هیچ یک از ۶۰۰ میلیون جفت کفشی که تیلور فروخته بود، هیچ کمکی دریافت نکرد.

آل استار به رنگ قهوه ای

آل استار اصلی تیلور به رنگ قهوه ای با یک دوخت سیاه در دو طرف زیر بند کفش، یک لاستیک پهن در تخت کفش و قسمتی که مچ پا را در بر می گرفت، بود. در سال ۱۹۲۰ کانورس، آل استار را با کتان و چرم سیاه عرضه نمود. بعد از جنگ جهانی دوم، کفش های آل استار رنگی شدند. این کفش جدا از این که در مسابقات بسکتبال استفاده می شود در میان هرکسی که روح جوان و پرشور دارد، بسیار محبوب است.

اولین "آل_استار" طراحی شده توسط چاک تیلور
اولین “آل_استار” طراحی شده توسط چاک تیلور

آل استار طی دهه های ۶۰_۷۰ روزگار خوشی داشت تا این که در دهه ی ۸۰_۹۰ شرکت با ورشکستگی روبرو شد. یکی از مدیران تمام کارخانه های آمریکای شمالی را تعطیل کرد و آن ها را به آسیا انتقال داد. در آنجا کانورس دوباره شروع به فعالیت کرد. درحال حاضر در آرژانتین، استرالیا، برزیل، شیلی و آفریقای جنوبی نمایندگی دارد.

بعد از گذشت سال ها، مردم از دختر، پسر، مرد، زن و هر سنی هم چنان به این کتانی علاقمند هستند؛ به این دلیل که آل استار طراحی راحت و بادوامی  دارد.

نکته جالب؛ آل استار، برای مرد و زن شکل یکسان دارد و هنوز هم با همان طرح اولیه چاک تیلور به دست مشتریانش می رسد.

 

آل_استار، محبوب روح های جوان و پرشور
آل_استار، محبوب روح های جوان و پرشور

چاک تیلور فقط یک روز به تولد ۶۸ سالگی اش باقی مانده بود که براثر حمله قلبی در بندر شارلوت فلوریدا درگذشت.

 

گردآورنده : نازنین تازیکه (ArmanDo)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.