مانولو بلانیک، تاثیر گذارترین طراح کفش در صنعت کفش

مانولو بلانیک؛ طراح کفش با 40 سابقه

0 43

 

Manolo Blahnik

مانولو بلانیک، یکی از تاثیر گذارترین طراحان کفش در جهان با ۴۰ سال سابقه حرفه ای در صنعت کفش است. کفش های او مورد تقدیر و ستایش در سراسر جهان است. وی به طراحی های متفاوت از پاشنه های کفش بسیار علاقمند است.

مانولو بلانیک؛ با ۴۰ سال سابقه حرفه ای در صنعت کفش
مانولو بلانیک؛ با ۴۰ سال سابقه حرفه ای در صنعت کفش

مانولو بلانیک در جزایر قناری ( اسپانیا ) در ۲۷ نوامبر ۱۹۴۲ میلادی متولد شده است؛ مادر وی اسپانیایی و پدرش اهل چک بوده است. والدین مانولو می خواستند که او یک دیپلمات شود لذا در ژنو وی را در رشته سیاست و قانون ثبت نام کردند ولی  مانولو بلانیک رشته دانشگاهی خود را به ادبیات و معماری تغییر داد و در سال ۱۹۶۵ میلادی  مدرک خود را دریافت کرد و همان سال به پاریس و به مدرسه هنر لوور رفت و همزمان در یک فروشگاه لباس مشغول بکار شد. در سال ۱۹۶۸ میلادی، او به لندن رفت و به عنوان یک خریدار در بوتیک “زاپاتا”  شروع بکار کرد و هچنین در مجله ” L’Uomo Vogue ”  شروع به نوشتن کرد.

مادر مانولو؛ اولین الهام بخش وی در طراحی کفش
مادر مانولو؛ اولین الهام بخش وی در طراحی کفش

شروع فعالیت

قبل از سفر به نیویورک وی تصمیم داشت که یک طراح صحنه شود؛ در سال ۱۹۷۰ میلادی در نیویورک دیانا وریلند “Diana Vreeland”  _سردبیر مجله وگ آمریکایی _ را ملاقات نمود و طراحی های صحنه یک تئاتر را که ترسیم کرده بود را به او نشان داد که توجه دیانا جذب طراحی کفش های مانولو شد و از او خواست تا تمرکزش را روی طراحی کفش بگذارد.

اولین منبع الهام بخش

مادر مانولو بلانیک اولین الهام بخش وی در طراحی کفش های مانولو بود؛ مادرش همیشه از روی مجلات مد روند تغییر مد را تعقیب می کرد و لباس هایش را از مادرید و پاریس خریداری می نمود. مادر وی همیشه از طراحی و ساخت کفش های زادگاهش ناراضی بود، بنابراین مادر وی با پارچه های سنتی شهرش، ساتن ها و بافت های ظریف برای خود کفش می ساخت و مانولو عاشق دیدن این صحنه ها از مادرش بود.

بلانیک هنر طراحی و ساخت کفش را با بازدید از کارخانه ها شروع کرد که در آن محیط ها با ماشین آلات مخصوص ساخت کفش آشنا شد و از تجربه اپراتورها، تکنسین ها و طراحان بهره بسیار برد.

مانولو بلانیک در ابتدا کفش های مردانه طراحی کرد ولی بلافاصله متوجه شد که طراحی کفش مردان، تخیل وی را محدود می کند، بنابراین با طراحی کفش زنانه شروع به فعالیت کرد و بیشتر تمرکز خود را به طراحی های متفاوت از پاشنه های کفش گذاشت.

در سال ۱۹۷۱ میلادی او در لندن اولین کفش را ساخت. یک سال بعد، اوسی کلارک “Ossie Clark”؛ معروف ترین طراح در لندن، از کفش های مانولو بلانیک استفاده کرد و این پله ترقی مانولو شد و در سال ۱۹۷۳ میلادی با وام ۲۰۰۰ پوندی، بوتیک زاپاتا را خرید و اولین فروشگاه خود را در چلسی لندن باز کرد.

طرح های متمایز مانولو بلانیک با دقت و رعایت تعادل، کارایی عالی و لوکس
طرح های متمایز مانولو بلانیک با دقت و رعایت تعادل، کارایی عالی و لوکس

شروع پیشرفت

در سال  ۱۹۷۴میلادی،  مانولو بلانیک دومین مردی بود که عکسش بر روی جلد وگ ویک انگلیس (بعد از هلموت برگر) قرار گرفت.

مانولو بلانیک هنرمندی است که علاقه ویژه ای به خلق اثر هنری با دستانش دارد تا با ماشین آلات؛ پاشنه هایی که او برای کفش ها طراحی می کند، هنوز با هنر دست های وی ساخته می شود. طرح های متمایز وی در کفش ها بلافاصله قابل تشخیص است، کفش  های منحصر به فرد و بی نظیر این برند با دقت و رعایت تعادل، کارایی عالی و لوکس تهیه می شود.

در سال ۲۰۰۰ میلادی، بلانیک، همراه با نیمان مارکوس، اولین فروشگاه مجازی مجموعه کفش هایش را راه انداخت که کل مجموعه در مدت ۳ هفته به صورت آنلاین فروخته شد.

از فروشگاه معروفش در لندن، نام تجاری این برند در سراسر جهان گسترش یافته است. بلانیک در نیویورک، لاس وگاس، دوبلین، آتن، مادرید، استانبول، دبی، کویت، هنگ کنگ، سئول، سنگاپور و استکهلم فروشگاه هایش را یکی بعد از دیگری تاسیس نمود و در سال ۲۰۱۶ میلادی در لندن، ۴۴ سال پس از افتتاح اولین فروشگاهش، دومین فروشگاهش را افتتاح کرد.

کالین مک دول_ مورخ مشهور مد_ کتابی در مورد زندگی مانولوبلانیک  در سال ۲۰۰۰ منتشر کرد که مانولو بیشتر زندگی اش  را صرف طراحی و کار کرده است و امید دارد که این کتاب سرمشقی برای نسل جوان شود.

نمونه ای از کفش های مخصوص عروسی برند مانولو بلانیک
نمونه ای از کفش های مخصوص عروسی برند مانولو بلانیک

جوایز 

انجمن مد طراحان آمریکا ” Council of Fashion Designers of America  ”

  • ۱۹۸۷: برنده جایزه ویژه
  • ۱۹۹۰: برنده طراح اکسسواری سال
  • ۱۹۹۷: برنده طراحی پاشنه کفش

انجمن مد انگلستان ” British Fashion Council ”

  • ۱۹۹۰: برنده طراح اکسسواری سال
  • ۱۹۹۹: برنده طراح اکسسواری سال

افتخارات

مانولو بلانیک در سال های ۱۹۹۸، ۲۰۰۳، ۲۰۰۷، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۷ نیز افتخاراتی در عرصه طراحی کفش بدست آورد.

 

گرد آورنده: لیلا منافپور

 

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.