مایا بولر (moya bowler)؛ ستاره ای موفق در صحنه ی مد بریتانیا …

مایا بولر؛ طراح کفش لندن

0 30

مایا بولر ” moya bowler  “

مایا بولر طراح کفشی است که در دهه ۱۹۶۰ میلادی موفقیت های چشمگیری در بازارهای مدرن انگلستان و ایالات متحده بدست آورد. بولر یک طراح آوانگارد در دهه ۱۹۶۰ میلادی بود که طرح های بسیار خوبی در دوران دانشجویی اش برای فروشگاه های زنجیره ای  مانند ” Lilley & Skinner ” طراحی کرده است.

موفقیت تجاری مایا بولر، از فعالیت وی در ایالات متحده شروع شد، جایی که او برای مارک هایی مانند “Moderne ” و “Shoe Biz” طراحی کرده است.

مایا بولر، طراح کفش shoe biz
مایا بولر، طراح کفش shoe biz

مایا بولر

مایا بولر در سال ١٩۴٠ میلادی در کشور انگلستان متولد شده است. او در دانشکده سلطنتی هنر (RCA) تحصیل کرده است؛ برای یاد گیری تولید کفش، در میلان سه ماه دوره دید و با کار کردن در یک کارخانه ی کفش سازی به عنوان یک برشکار الگوی کفش، تجربیات زیادی به دست آورد.

مایا بولر، طراح کفش بریتانیا
مایا بولر، طراح کفش بریتانیا

شروع پیشرفت

او در سال ١٩۶۵میلادی به سرعت به یک ستاره در صحنه ی مد لندن تبدیل شد. در سال ۱۹۶۶ میلادی، مقاله ای به عنوان “موفقیت یک شبه”  در ” The Times ” در مورد پیشرفت فارغ التحصیلان RCA چاپ شد که نام مایا بولر را در کنار Foale و Tuffin آورده بود. در همان سال “The Guardian” وی را یک شخصیت بسیار مشهور در دنیای کفش معرفی نمود. 

بولر در ۲۵ سالگی، به ایالات متحده سفر کرد و برای اولین بار از کارخانه لوئل، بوستون بازدید کرد و سپس به نیویورک رفت.

در سال ١٩۶٨ میلادی پرودنس که مدرس تاثیر گذار وی بود؛ در مورد مایا بولر این گونه می گوید که “او  یکی از موفق ترین طراحان کفش در بریتانیا است” .

مایا بولر اولین سفارش خود را در سال ۱۹۶۹ میلادی از شرکت مدرن در لوون مساچوست دریافت کرد.

استفاده از جیر و پوست حیوانات در کفش های مایا بولر
استفاده از جیر و پوست حیوانات در کفش های مایا بولر

فعالیت در چهار چوب طراحان جوان

بولر در کنار ژان مایر، راجر نلسون و جرالد مک کان در چهار چوب طراحان جوان در طراحی و تولید کفش مشغول بود و محصولات خود را به مغازه های خیابانی می فروخت.

با وجود ظهور مکرر بولر در مد مطبوعات بریتانیا، اکثر طرح های او در خارج از کشور به فروش می رسید .

وی در اوایل دهه ی ١٩٧٠ شرکتی به عنوان feet در ایلات متحده تاسیس کرد و کفش هایی برای چالز جوردان و الیزابت تیلور طراحی کرد.

مایو بولر کفش های اسپرت رنگی نیز طراحی کرده است و کفش هایی را هم به بوت های مچ دار تبدیل کرده است.

مایو بولر؛طراح کفش های اسپرت رنگی
مایو بولر؛طراح کفش های اسپرت رنگی

او در طراحی های کفش ها، دوست داشت که از بافت هایی مانند جیر و پوست حیوانات استفاده کند و همچنین ترکیب رنگ های غیر منتظره ای مانند سبز بنفش، قرمز یا زرد را در طراحی هایش بیاورد. او بیشتر در طرح هایش از چرم استفاده می کرد؛ چون به گفته ی خودش پیدا کردن پلاستیک در کار برایش دشوار بود و از چرم هایی به رنگ های قرمز، سبز و نارنجی استفاده می کرد.

پوستر تبلیغاتی، طرح های مایا بولر
پوستر تبلیغاتی، طرح های مایا بولر

 

 

گردآورنده : آتوسا ایزدی پناه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.